Výlet na Nový hrad

Výlet na Nový hrad 8.4.2006

Byla krásná sobota odpoledne, když mamčinu kamarádku Moniku napadlo si udělat výlet na prohlídkové dny v Novém hradě. Nový hrad je správně hrad starý ležící mezi Blanskem a Adamovem, jak jsem zjistil měl obraný charakter a byl ve středověku dokonce jedním s míst pro ochranu moravského purkrabství.Také pod ním vede novohradský tunel, který je nejdelší na trase Brno – Česká Třebová.

image

Z Blanska jsme vyjeli v 14.30 hod. a za 10 minut jsme byli v Olomoučanech, tam nás vysadil Moničin taťka….nás, znamenalo mě, mojí mamku, Moniku a pesany Majtika a Ričiho. Podle ukazatelů jsme se vydali po červené, kolem nás byla spousta dalších turisticky naladěných lidí a všichni spěchali ke stejnému cíli. Tedy já si to myslel, ale ne tak můj dospělý doprovod. Pěknou cestou, občas bahnitou, bez značení jsme hrdině šlapali až k rozcestí, tam se už mamka s Monikou radily kam dále pokračovat, vybrána byla širší cesta.Ta se postupně ztrácela a než se ztratila úplně, jako nejmladší jsem byl poslán se podívat na kopec jestli neuvidím Nový hrad.Nic jsem neviděl, mimo další rodinky která se podle našeho vzoru dala stejnou cestou.Nezbylo nic jiného než se vrátit.Asi to bude turistický pochod prohlásila v 16.00 moje mamka, když jsme se podle značek uviděli Máchův památník s ukazatelem Nový hrad 3,5 km.

image

Tak jsme pokračovali v rychlém tempu směrem k hradu, Monika i mamka za každou zatáčkou očekávali věžičku Nového hradu( já si myslím že i studenou kofolu)…Po hodině jsme konečně příkrým kopcem šplhali k hradu. Moje průvodkyně se snažily dostat do hradu i s Májou a Ričim, ale nepodařilo se jim to.Pes na hrad nepatří říkali zbrojnoši, mamka tvrdila že můžou i do postele proč ne alespoň na hradní nádvoří? Ale s argumenty neuspěla.A tak jsem šel do hradu sám, zbytek se napájel a kochal pohledem na hrad a blízké okolí( tzn.2 oslové a stan, několik lidí).Já jsem si nikým nekontrolován, prolezl celý hrad, asi je na tom něco pravdy že na památky nejsou peníze.

image

Po prohlídce jsem spěchal za psíma kamarádama a zbytkem, pejsků se zželelo nějakým trempům a dávali jim sýr, pro nás už byly klobásky vyprodané a tak jsme napití a hladoví přemýšleli kudy půjdeme domů.Jak nám poradil jeden dobrý muž, máme jít po zelené šotolištěm dolů kopcem tak 4 km.a budeme v Adamově na zastávce. Cesta byla pěkně značená a rychle utíkala protože nám jel vlak v 18.52 hod.šlo se i v rychlém tempu.Majtíkovi i s Ričínem se běhalo dobře, nechci nikoho pomlouvat, ale ženský toho moc nevydrží….

Vlak nám neujel, ještě jsme na něho čekali na zastávce v Adamově což je docela ošklivé místo.Domů jsme dorazili v 19.40 a tím náš výlet na hrad skončil.

Napsal Štěpán Jura

10.4.2006 v rubrice: Články Autor: Jarka
 
Jarmila Jurová, Absolonova 6, 678 01 Blansko
email: jarka@mayta.info, tel: +420 608 433 512
Aktualizace: článek: 10.6.08, galerie: 13.5.08, komentář: 9.6.08